DOLAR 18,5039 -0.02%
EURO 18,1433 -0.12%
ALTIN 987,780,00
BITCOIN 356258-0,36%
İstanbul
20°

HAFİF YAĞMUR

16:16

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Fiyatına kıymet biçilemiyor! Türkiye sayılı ülkeler ortasına girdi…
  • Gundem Adam
  • Teknoloji
  • Fiyatına kıymet biçilemiyor! Türkiye sayılı ülkeler ortasına girdi…

Fiyatına kıymet biçilemiyor! Türkiye sayılı ülkeler ortasına girdi…

ABONE OL
Haziran 7, 2022 14:20
Fiyatına kıymet biçilemiyor! Türkiye sayılı ülkeler ortasına girdi…
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Teknoloji hızla gelişiyor ve birebir süratte toplumun her bölümüne yayılıyor… Elimizi attığımız neredeyse her şey dijitalleşiyor. Bu durum çok önemli bir ‘şarj’ meselesini beraberinde getiriyor. Sorun kıymetli zira cep telefonumuzdan diş fırçamıza, saatlerimizden elektrikli otomobillere pek çok kullanım alanı olan bataryaların daha efektif hale getirilmesi kaçınılmaz.

Bu nedenle dünyanın en kıymetli husus başlıklarından biri ‘çok süratli bir halde şarj olan ve kullanım müddeti artan’ bataryalar üretmek. İşte bu noktada yeni bir teknoloji bilim dünyanın gözdesi pozisyonunda. ‘Yeni üstün malzeme’ olarak isimlendirilen Borofen ile ilgili çalışmalar epey kıymetli. Dünyada çok az sayıda ülke bu maddeyi üretebiliyor. Türkiye de onlardan biri.

Grafen’den çok daha güçlü ve esnek

TRT Haber’in haberine nazaran; son devirlerde pek çoğumuzun kulağına çalınan ‘grafen’ hususunun çok farklı alanlarda kullanılacak kritik bir gereç olduğu biliniyor. Borofen’in ondan bile daha âlâ olduğunun altını çiziyor Özgür Ekin Felek ve “Borofen, bor elementinin iki boyutlu formu. Dediğiniz üzere Grafen bilim dünyasında çok biliniyor, konuşuluyor. Lakin Borofen, Grafen’den daha güçlü ve daha esnek özelliklere sahip, yeni çalışılmaya başlayan bir malzeme” tabirini kullanıyor.

Aslına bakarsanız Borofen 1990’lı yıllar itibariyle teorik olarak üretilebileceği kanıtlanmış bir unsur. 2010 yılının ikinci yarısından itibaren de birinci kere laboratuvarlarda üretilmiş. Anlaşılan o ki Türkiye bu süreci çok güzel takip etmiş.

Çok kritik alanlarda kullanılabilecek bir unsur

Peki Borofen nerelerde kullanılıyor? “En yaygın kullanım alanı enerji” diyor Özgür Ekin Felek ve devam ediyor: “Enerji depolama sistemleri öne çıkan birinci başlık. Zira güç sistemlerinde hem randımanı hem de kapasiteyi epey üst noktalara çekiyor. Bunun dışında savunma sanayiinde, kompozitlerde, mikro nano sensörlerde de kullanılıyor. Zira bor elementinin sahip olduğu çok özel bedeller var. Bu durum onu farklı alanlarda başrol oyuncusu yapıyor. Haliyle de bilim dünyasında ümit vadeden ‘yeni muhteşem malzeme’ olarak isimlendiriliyor.

Borofen’in birçok işlevsel özellikleri açısından grafen’den daha güçlü olduğunu biliyoruz. Bu nedenle balistik uygulamalarda kullanılabilir. Anti radar yani radara yakalanmama konusunda kullanımı epeyce mümkün. Bu alanda da esasen bizim farklı Sanayii bölümleri ile görüşmelerimiz devam ediyor.”

Dünyada üreten ülke sayısı çok az

Borofen’in test sonuçları bizi epey şaşırtıyor. Lakin Özgür Ekin Felek bizi daha da şaşırtmayı başarıyor. Borofen’i dünyada çok az sayıda ülkenin üretebildiği bilgisini paylaşıyor. Sayı vermekten kaçınıyor fakat “Bir elin parmaklarından daha az olduğuna emin olabilirsiniz.” diyor. Türkiye’nin böylesine kritik bir teknolojide başı çeken ülkelerle birebir yerde olması son derece pahalı.

Enerji bataryalarının pazar büyüklüğü 105 milyar dolara ulaşacak

Mert Umut Özkaynak, bu kapsamda dünya pazarını taradıklarını, öne çıkan dalları belirlediklerini söylüyor. Güç haliyle en önde gelen alanlardan biri. Bu nedenle Borofen çalışmalarını birinci etapta güç uygulamalarına yönlendirdiklerini anlatıyor. Özkaynak’ın verdiği bilgilere nazaran 2025 yılında Güç Bataryalarının pazar büyüklüğü 105 milyar dolar olacak. “Buradan Borofen teknolojileriyle hisse almak ve Türkiye’nin de bu alanda dışa bağımlılığını azaltmak temel hedefimiz” diyor Özkaynak ve devam ediyor:

“Gün geçtikçe gücün yanına savunma, otomotiv, kompozit üzere farklı alanları da ekledik. Buralarda da çalışıyoruz. Eseri çeşitlendirdik… Güç alanında yaptığımız çalışmalarda ortaya konan birinci eser için patent müracaatımızı tamamlamak üzereyiz. Bu patent müracaatının manası şu; dünyada bu çalışmanın örneği yok. Ticarileşme ve potansiyeli yüksek. Şu an geldiğimiz noktada dünya çapında girişimcilerle, sanayicilerle görüşüyoruz. Lakin tabi ki önceliğimiz Türkiye. Ülkemizdeki sanayi dünyasıyla ilerlemek ve burada katma kıymet yaratmak şimdilik en öncelikli gayemiz.”

  Türkiye’nin kritik projelerinde kullanılacak

Borofen’in bataryalar ve savunma sanayiindeki meziyetlerini duyunca aklımıza hem TOGG hem de Ulusal Savaş Uçağı başta olmak üzere başka kritik projeler geliyor. ‘Borofen buralarda kullanılacak mı?’ diye merak ediyoruz. Mert Umut Özkaynak proje isimleri üzerinden konuşmaktan kaçınıyor. Lakin net olarak söylediği şey; evet, Türkiye kendi imkanlarıyla ürettiği bu kritik malzemeyi ulusal projelerinde kullanmaya başlayacak.

Sohbetimizin sonuna gelirken Özkaynak çok değişik bir bilgi paylaşıyor. Geçmişte teknoloji gelişir, lakin ürünleşme noktasında sanayi yetersiz kalmış. “Şu an Türkiye’de sanayi o denli bir noktaya geldi ki, Borofen üzere özgün bir teknolojiyi kendi eserlerine direkt adapte edebilecek düzeyde çok sayıda firma var.” diyor Özkaynak ve tüm bunların, giderek artan ve gelişen Kamu Ar-Ge dayanaklarıyla mümkün olduğunun altını çiziyor. SUNUM’un da bu cins kamu Ar-Ge takviyelerinden yararlanarak bu tıp projeleri sürdürebildiğini vurguluyor.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.